Barok Rokoko ve Neo Klasik Dönemi - SANATKAR.NET
Barok, Rokoko ve Neo Klasik Dönemleri

Barok Rokoko ve Neo Klasik Dönemi

Barok Rokoko ve Neo Klasik Dönemi ‘nde, modern dünya sanatına kadar gerçekleşen önemli gelişmelere sahne oldu. İlk lisanslı galericiler ortaya çıkmaya başladı. Sanat pazarı, zengin tüccarları ve devlet görevlilerini kapsamaya başladı ve sanat baskı sayesinde kitlelere ulaştı. Londra’daki Kraliyet Akademisi ve Paris’teki Salon gibi mekanlar Avrupa’daki en prestijli sanat gösterileri haline gelen düzenli sergilere ev sahipliği yaptı. Bu yazımızda Barok Rokoko ve Neo Klasik Dönemi üzerine bilgileri paylaşacağız sizlerle.

Sanat tarihinde başka yolculuklara çıkmaya ne dersiniz. Eğer sanat tarihine ilginiz var ise;

Çağdaş Sanat

Yirminci Yüzyıl Sanatı

Rönesans Sanatı

Orta Çağ ve Bizans Sanatı

Yakın Doğu ve Antik Mısır Sanatı

Antik Yunan ve Roma Sanatı

ile ilgili yazılarımız da ilginizi çekebilir.

 

Barok Rokoko ve Neo Klasik Dönemi

Barok Dönemi

Martin Luther’in Protestan reformu hristiyan dünyasını biraz karıştırdı. 1600’lerin başında Katolik Kilisesi buna karşı reformla cevap verdi. Böylelikle Barok hareketi ve Katolik teolojisinin kitlelere hitap etme amacı ortaya çıktı. Barok dönemi sanatçıları drama ve hareket yoluyla seyircilerin dikkatini çekmeye çalıştı. Mesela Michelangelo’nun Davut heykelinin aksine heykeltraş Giovanni Bernini Davut’u taş atmak için geri eğilmiş halde betimler.

Barok mimarisi aynı zamanda tiyatr etkileri de kullandı. Rönesans’ta kullanılan düz çizgiler yerine kavisler, şaşaalı kubbeler ve süslemeler kullanıldı. Mesela Saint Callino Şapeli. Bu şapelin duvarları sanki katı taştan değil de esnek bir maddeden yapılmış gibi içe dışa kavisli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Caravaggio ve Kiaroskuro Tekniği

Kiaroskuro tekniği dramatik bir etki yaratmak için koyu gölgelerin ve dіkkatі belli yere çekmek için ışığın kullanılmasıdır. Caravaggio kiaroskuroyu  icat etmese de bu tekniğe kilisenin hoşuna giden yeni bir gerçekçi etki katmıştır. Tabii azizleri çıplak ve kirli parmaklarla resmettiği zamanlar hariç. Caravaggio modu sürekli değişen, çabuk sinirlenen bir tipti ve ağız dalaşına girmekten hiç çekinmezdi. Caravaggio’nun çalkantılı hayat tarzı 37 yaşında ölümüne sebep oldu ama üslubu tüm Avrupa’daki sanatçıları etkiledi.

Caravaggio
Caravaggio

Claude Lorrain

Barok dönemi manzara tasvirini kabul edilebilir bir konu olarak görülmeye başlandığı dönem olmuştur. Claude Lorrain gibi sanatçılar bir dönem fazla dünyevi görülen manzara resmine popülerlik ve kazanç getiren bir iş olma statüsü kazandırdı. Roma’ya taşınan bir Fransız olan Claude Lorrain, işini ince eleyip sık dokurdu. Resmini çizdiği manzarayı manzaranın bulunduğu yerde çizdiği skeçlerden çizerdi. Ama ağır gerçekleri asla göstermezdi. Bunun yerine doğanın ideal görüntüsünü yaratırdı. Lorrain resimlerinde insan kullansa da bunlar ikinci plandaydı. Hatta Lorrain’in bir tablosunun satışı hakkında manzara 12 bin dolar figürler bedava dendiği söylenir.

Claude Lorrain
Claude Lorrain

Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens Barok döneminin yıldızı idi. Zapt edilemez enerjisi olan Peter Paul Rubens altı dil bilmekteydi ve diplomatik görevle İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda’yı ziyaret etti. Ziyaretlerinde hediye olarak da sanat eserleri götürürdü. Rubens büyük büyük yaşadı, büyük büyük çizdi. Bir Katolik olarak yetiştirilen Rubens karşı reformasyona ilk atlıyanlardan oldu. Çizdiği erkekler kaslı, kadınlar gürbüzdü. Kraliçe Anne resminde Maria de Medici’nin Fransa kralı genç oğluyla barışma özlemini anlatan hassas bir konunun bile enerjik bir hale bürünmesini sağlıyordu.

Peter Paul Rubens
Peter Paul Rubens

Rembrandt

Rembrandt ya da uzun ismiyle Rembrandt Harmenszoon van Rijn dünyanın en ünlü ressamlarındandır. Yaşarken resimleriyle değil, gravür ile uluslararası ün kazandı. Rembrandt döneminde yaşayan Avrupalılara göre baskı resim, uzak yerleri, ilginç insanları ve sanatsal sahneleri görme imkanı tanıyordu. Kitlesel iletişim yolları buydu ve bizim için internetin icadı neyse onlar için de bu sistem devrim niteliğindeydi. Hobi olarak Rembrandt eskiz yapardı. Yaklaşık 14 bin eskizi hala duruyor. Elinde ne varsa üzerine eskiz yapıyordu Rembrandt. Fatura arkaları, basılmış sayfalar, hatta cenaze ilanları. Rembrandt’ın resimleri ilgi görse de ona ait en eşsiz özellik kendini çizdiği portrelerinin sayısıdır. Rembrandt yaşlandıkça resimleri daha az teatral ve daha çok içsel hale geldi. Rembrandt’ın ölümcül bir kusuru vardı. Harcamalarını kontrol edemiyordu. En sonunda borçları o kadar arttı ki iflas etti.

Rembrandt
Rembrandt

Rokoko Dönemi

1700’lerde başlayan Rokoko çağı aristokrasi için aristokrasinin sanatıydı. Barok çağının sonu gelmişti. Teknik olarak ilgi çekici ama çok fazla düşünce ve duygu içermeyen bir tür bu. Rokoko üst sınıfın boş zaman aktivitelerini tasvir etti. Örnek verecek olursak salıncakta sallanan bir kadının bir adam tarafından salıncağı çekilirken, diğer taraftan kadının çalılıkta saklanan gizli aşkına eteğini savurduğu ve onunla flört ettiği bir resim. Rokoko ile Avrupa’nın kültür ve moda başkenti Roma’dan Paris’e dönmüş oldu. Fakat aristokrasinin bolluğu kısa süre önce Fransız Devrimi’ne ve Neo Klasizm denen sanatsal başkaldırıya yol açacaktı. Birbiriyle bu kadar ters düşen başka iki hareket olamazdı.

Neo Klasik Dönem

Neo klasik dönem sanatçıları ilham kaynağı olarak klasik dönemi ele aldılar. Aydınlanma çağında doğan bu felsefe akılcılığı ve bilimsel bilgiyi ön plana koyuyordu. Ciddi sanatçılar için ciddi bir dönemdi. Jacques-Louis David Horas Kardeşlerin Yemini  adlı tablosunda devlet için yaptıkları görevi kişisel isteklerinin üzerine koyan ve Roma için savaşan üç kardeşi anlatır. Neo Klasik dönem sanatçıları için dağınık fırça darbelerine izin yoktu. Tamamlanmış bir resim düzgün ve pürüzsüz olmalıydı. Temiz bir çizim ve modelcilik çok önemliydi.

Neo klasik mimari bize Paris’teki Pantheon’u ve Zafer Takı’nı, Buckingham Sarayı’nı, Amerika’daki kongre binasını ve Thomas Jefferson Anıtı’nı kazandırdı ve bunlar sadece birkaçı. Yani Batı sanat dünyası genişliyordu.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*