Boticelli'nin Madalyon Tutan Genç Adam İsimli Tablosu Rekor Fiyata Satıldı
Boticelli'nin Madalyon Tutan Genç Adam İsimli Tablosu Rekor Fiyata Satıldı

Boticelli’nin Madalyon Tutan Genç Adam İsimli Tablosu Rekor Fiyata Satıldı

Ünlü Rönesans Ressamı Sandro Botticelli tarafından 1470-1480 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Madalyon Tutan Genç Adam isimli tablo geçtiğimiz günlerde rekor bir fiyattan satıldı. New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi’nde 80 milyon Dolar (Vergi ve komisyon gibi diğer ücretlerle birlikte 92,1 milyon Dolar) ile rekor kıran eser aynı zamanda Sotheby’s Müzayede Evi için de bir rekordu.

Eserin Sotheby’s Londra ofisinde görev yapan bir müşteri irtibat görevlisine telefon ile teklif veren ve ismi açıklanmayan Rus bir müşteriye satıldığı açıklandı. Madalyon Tutan Genç Adam’ı önceki sahibi emlak milyarderi Sheldon Solow 1982 yılında sadece 810 bin dolar karşılığında satın almıştı.

Botticelli’ye atfedilen ve nadiren ortaya çıkan eserlerden olan “Rockefeller Madonna” isimli eser de 2013 yılında 10.4 milyon dolara ismi açıklanmayan Asya’lı bir koleksiyoncuya satılmıştı.

Satıştan sonra açıklama yapan Sotheby’s New York Eski Eserler Bölüm Başkanı Christopher Apostle Madalyon Tutan Genç Adam hakkında şunları söylemiş: “Bu sadece istisnai bir resim değil, aynı zamanda güzelliğin ve batı medeniyetimizin başlangıcını özünü yansıtan bir eser.”

Madalyon Tutan Genç Adam 1982 Yılındaki Satışı

Norman Rosenthal, 1982 yılında Kraliyet Akademisi’nde Sergi Sekreteri olarak görev yapmakta ayrıca eserin bulunduğu Christie Müzayede Evi’nde danışman olarak görev yapmaktadır. Rosenthal, Madalyon Tutan Genç Adam’ın satışından bir gece önce bir çağrı alır. Arayan emlak milyarderi Sheldon Solow’dur ve eseri satın almayı düşünmektedir. Fakat Solow Madalyon Tutan Genç Adam’ın kimin eseri olduğundan emin olmak istemektedir. Eserin Boticelli’ye ait olduğu bilinse de onunla aynı dönemde yaşamış olan bir başka Rönesans Ressamı Bottici’ye ait olduğu yönünde de bazı fikirler ortaya atılmaktadır. Solow bu konuda Norman Rosenthal’den yardım ister. Rosenthal, kendisinin Rönesans uzmanı olmadığını, eserin Botticelli’ye mi yoksa Botticini’ye mi ait olduğunu bilmediğini; ancak ona göre bunun büyük bir Rönesans Dönemi Portresi olduğunu söyler. Bunun üzerine Solow hemen resmi görmek için Christie’nin King Caddesi’ndeki yerine gelir ve eseri canlı olarak görür. Esere hayran kalan Solow ertesi gün 810 bin dolar karşılığında satın alır.

Ressam Muhsin Kut kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz

Sandro Botticelli Kimdir

Gerçek ismi Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi olan Sandro Botticelli 1445 yılında Floransa dünyaya gelmiştir. Babası Filipepi oğluna ilk eğitimleri kendisi verir onu bilinçlendirir. Daha sonra babasının arkadaşı olan kuyumcu ustası Botticelli’nin yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Babasından aldığı eğitimin üzerine iyi bir çıraklık eğitimi de alan Sandro Botticelli kendisini iyice geliştirir. Botticelli soyismi ustasından gelmektedir. Rönesans döneminde kuyumcular ve ressamlar iç içe çalışmakta ve sürekli temas halindedirler. Sandro Botticelli bir süre sonra resime olan ilgisini keşfeder ve kendini tamamen desen ve resim sanatına verir.

Bir süre sonra ustasının yönlendirmesi ise İtalyan ressam Filippo Lippi‘nin atölyesinde ders almaya başlar. Daha ilk senelerde Lippi’nin etkisinde kalır. Ancak daha sonra yapmış olduğu eserlerinde Verrocchio‘nun etkilerini de görmek mümkündür. Sandro’nun yeteneği hızla gelişir ve kısa zamanda ismini tüm Floransa duyar. Bir süre sonra Mercanzia’da Antonio ve Piero Pollaiuolo ile birlikte çalışmaya başlar. Daha sonra dönemin bir çok sanatçısı ile çalışma fırsatı yakalar ve kendini geliştirir.

Rönesans döneminde sanatın gelişmesinde önemli rolü vardır Botticelli’nin.  İlk eserlerinden itibaren toplumda dikkatleri üzerine çeker, yaptığı eserler oldukça beğenilir. Eserlerinde işlediği konular ağırlıklı olarak din ve mitolojidir. Tasvir ettiği eserlerinde sıklıkla figür kullanmış ve kendine özgü bir üslup yaratmıştır.

Sandro Botticelli’nin Eserleri Nelerdir

 • Aziz John ile Hz. Meryem ve Çocuk
 • Aziz Sebastian
 • Dante Alighieri
 • Genç Kadın Portresi
 • Giuliano di’ Medici
 • Hz. İsa İçin Ağıt
 • Hz. Meryem’in Kitabı
 • Hz. Meryem (Nar)
 • Hz. Meryem ve Sekiz Melek
 • Kırmızı Şapkalı Genç Adam Portresi
 • Madalyon Tutan Genç Adam
 • Müneccim Krallarının Tapınması
 • Melekler
 • Mistik Doğuş
 • Müjde
 • Simonetta Vespucci
 • Umutsuz
 • Venüs ve Mars

Dünyanın en pahalı eserlerini merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

Dünyanın En Pahalı Tabloları

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*