Dünyanın En Pahalı Tabloları - SANATKAR.NET Sanatkar.Net - Sanat ve Sanatçının Dostu
Dünyanın En Pahalı Tabloları Nelerdir

Dünyanın En Pahalı Tabloları

Ünlü İtalyan ressam ve bilim adamı Leonardo Da Vinci’yi tanımayan yoktur. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’dan sonraki en ünlü eseri olan Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı – İsa Peygamber) isimli tablosu, 2017 yılında bir dünya rekoru kırarak 450,3 milyon dolar fiyatla alıcı bulmuştu. 500 yıldan daha eski olan Leonardo da Vinci’nin bu ünlü eseri dünya tarihinde bir sanat eseri için verilen en yüksek meblağ idi. Bununla birlikte şimdiye kadar satılan en pahalı 10 sanat eserine bir göz atacağız. Dünyanın en pahalı tabloları hangileridir kısaca inceleyeceğiz.

Salvator Mundi Dünyanın Kurtarıcısı (Salvator Mundi)

Dünyanın en pahalı tabloları listemizde 1. sırada “Salvator Mundi” var. Leonardo da Vinci tarafından 1490-1519 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bu şaheserin var olduğu bilinmekte ancak uzun süre kayıp olarak değerlendirilmekte idi. Eser 2005 yılında yeniden ortaya çıkmış ve 6 yıllık bir restorasyonun ardından 2011 yılında sergilenmiştir. Eserde Rönesans Dönemi’ne ait kıyafetler giymiş olan İsa, sağ elini yukarı doğru kaldırmış kutsama yapmakta, sol elinde ise saydam bir küre tutmaktadır. Dmitry Rybolovlev’in sahibi olduğu eser New York’taki Christie’s müzayede evinde 15 Kasım 2017 tarihinde 450,3 milyon dolara satılmıştır. Eseri kimin satın aldığı bilinmemektedir.

Salvator Mundi Dünyanın Kurtarıcısı

 

Kavşak (Interchange)

Dünyanın en pahalı tabloları listemizde 2. sırada “Kavşak” yer almakta. Willem De Kooning tarafından 1955 yılında yapılan bu eser, şimdiye kadarki en pahalı çağdaş resim unvanını almıştır. 200×175 cm (79x 69 inç) boyutlarında olan eser De Kooning’in yapmış olduğu ilk soyut manzaralarından biridir. 2015 yılında David Geffen Vakfı tarafından 300 milyon dolara Wall Street fon yöneticisi Kenneth C. Griffin’e satılmıştır.

Kavşak (Interchange)

 

Kart Oyuncuları (The Card Players)

Sıralamada 3. sırada “Kart Oyuncuları” bulunuyor. Paul Cézanne tarafından 1892-1893 yılları arasında yapılmış olan eser kart oyuncularının oyundaki psikolojik durumlarını yüzlerine yansıtma şekli ile bu resmi post-empresyonist sanatın bir başyapıtı yapmaktadır. Eser 2011 yılında 250 milyon dolara George Embiricos tarafından Katar Kraliyet Ailesi’ne satılmıştır.

Kart Oyuncuları (The Card Players)

 

Ne zaman evleneceksin (Nafea faa ipoipo? When will you marry?)

Sıralamanın 4. sırasındaki eserin adı “Ne Zaman Evleneceksin”. Paul Gauguin tarafından 1892 yılında yapılan Nafea faa ipoipo (Ne zaman evleneceksin) sanatçının en ünlü ve en çok kopyası çıkarılmış resmidir. Biri geleneksel Tahiti kıyafeti giymiş, diğeri ise yüzünde ciddi bir ifade olan iki Tahiti yerli kadını tasvir eden eser, 2015 yılında Rudolf Staechelin Family Trust tarafından Katar Müzeleri’nde sergilenmek üzere Katar Kraliyet Ailesine 210 milyon dolara satılmıştır.

Ne zaman evleneceksin (Nafea faa ipoipo When will you marry)

 

Ressam Muhsin Kut kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz. 

 

17A Sayısı (Number 17A)

Dünyanın en pahalı tabloları listemizde 5. sırada “17A Sayısı” bulunuyor. Tuval üzerine damla boyamanın iyi bir örneği olan bu eser, Jackson Pollock tarafından 1948 yılında ünlü damla tekniğini tanıtmasından bir yıl sonra yapılmıştır. Boyanın fazlalığı, üst ve alt katmanların ayırt edilmesinin imkansız olduğu, karmaşık bir renk girdabı yaratır. Tuval üzerindeki sarı, mavi ve siyah lekeler görüntüyü yumuşatmaya yardımcı olurken, neredeyse birbirine paralel olan üç beyaz fırça darbesi dikkatimizi çekerek, bakışımızı çapraz olarak bu görüntüye yönlendirir. Resim David Geffen tarafından 2015 yılında Willem De Kooning’in Kavşak isimli eserini de satın alan Kenneth C. Griffin tarafından 208 milyon dolara satın alınmıştır.

17A Sayısı (Number 17A)

 

Su Yılanları II (Wasserschlangen II) 

Dünyanın en pahalı tabloları listemizde 6. sırada “Su Yılanları II” var. Gustav Klimt’ın 1907 yılında yaptığı bu resimdir. Resim, şehvetli ve mutlu bir grup su perisini tasvir eder. Eserde dört figür vardır. Ana iki figür ön planda tamamen çıplak olarak görülür. Diğer iki figür ise, eserin sağ üst köşesinde yer alır ve sadece başları görülür. Bu tablo, yüzyıllardır sanatta yaygın olan efsanevi figürlerin bir tasviri olarak değerlendirilir. II.Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından ele geçirilen eserin yıllarca davası sürmüştür ve 2013 yılında Yves Bouvier tarafından Dmitri Rybolovlev’e 198 milyon dolara satılmıştır.

Su Yılanları II (Wasserschlangen II) 

 

No. 6 (Mor, Yeşil ve Kırmızı) (Violet, Green and Red)

Sıralamada 7. sırada “No. 6 (Mor, Yeşil ve Kırmızı)” var. Mor Yeşil ve Kırmızı Letonya asıllı Amerikalı ressam Mark Rothko’nun 1951 tarihli eseridir. Mark Rothko’nun diğer eserlerinde olduğu gibi düzensiz, puslu gölgelerle tanımlanan geniş renk alanlarından oluşur. 2014 yılında Dmitri Rybolovlev tarafından 196 milyon dolara satın alınmıştır.

No. 6 (Mor, Yeşil ve Kırmızı) (Violet, Green and Red)

 

Versiyon” O ” (Les Femmes d’Alger)

8. sıradaki eser “Versiyon O “. Pablo Picasso’nun 1955 tarihli bu eseri Picasso’nun ünlü eserlerinden biridir. Eser, 1997 yılında Picasso’nun “La Rêve (The Dream)” adlı eserinin 48 milyon dolara ulaştığı bir müzayedede 31.9 milyon dolara satılmıştı. Eski fiyatı ile karşılaştırıldığında çok uçuk bir fiyat gibi görünen eseri 2015 yılında 179,4 milyon dolara ismi açıklanmayan bir Suud milyarder satın almıştır.

Versiyon O (Les Femmes d’Alger)

Heykeltraş Selma Gürbüz kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz.

 

Yatan Çıplak (Nu couché )

Dünyanın en pahalı tabloları listemizde 9. sırada “Yatan Çıplak” yer alıyor. Amedeo Modigliani tarafından 1917-1918 yılları arasında yapılan eserdir. Resimde Léopold Zborowski için yapılan ve Modigliani’nin Paris’teki Galerie Berthe Weill’de sergilenen ilk ve tek kişilik gösterisinde bir skandala neden olan güzel ve çıplak bir kadın tasvir edilmektedir. 2015 yılında New York’taki Christie’s müzayede evinde 170,4 milyon dolara Liu Yiqian’a satılmıştır.

Yatan Çıplak (Nu couché )

 

Başyapıt (Masterpiece)

10. sıradaki eser “Başyapıt”. Roy Lichtenstein tarafından 1962 yılında yapılan eser sanatçının en tanınmış tablolarından biridir. Sanatçı Başyapıt’ı diğer ünlü eserleri “Look Mickey” den bir yıl sonra “Whaam” dan bir yıl önce yapmıştır. 2017 yılında 165 milyon dolara Agnes Gund tarafından Steven A. Cohen’a satılmıştır.

Başyapıt (Masterpiece)

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*