Komet Kimdir - SANATKAR.NET Sanatkar.Net - Sanat ve Sanatçının Dostu
Komet kimdir

Komet Kimdir

Ülkemizin önde gelen gravür ve resim sanatçılarından olan Mehmet Gürkan Coşkun’u ya da tanındığı ismiyle Komet’i sizlere kısaca tanıtmak istiyoruz. Bu makalemizde Komet kimdir, Mehmet Gürkan Coşkun kimdir, Komet’in eserleri nelerdir, Komet’in açmış olduğu sergiler nelerdir, Komet nerelerde eğitim görmüştür gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

 

Komet

Elli yıldır sanatseverlerin hayal gücüne meydan okuyan, hayal ile gerçeği harmanlama eğiliminde olan ve oldukça şaşırtıcı işler sunan Komet, tuhaf, soyut ve çelişkiyi şekillendirme yeteneğiyle sanat camiasında kendini göstermiştir. Yaptığı işler yaratıcılık, efsaneler, bilinçaltı ve mitoloji ile ilgili hikayeler içermektedir. Komet, yaptığı eserlerde ilham kaynağını gizlemiş ve analiz ışığından her zaman uzak durmuştur. Bunu, bir hikaye anlattığını düşündüğümüz eserlerinin aslında farklı gizemler içermesinden anlayabiliriz.

komet 3

Doğumu ve Eğitimi

Gerçek adı Mehmet Gürkan Coşkun olan sanatçı, 22 Temmuz 1941’de Çorum’da dünyaya geldi ve sanat dünyasında “Komet” olarak tanınmaktadır. Bir müzik grubundan esinlenerek ve kuyruklu yıldız anlamına gelen Comet ismini seçen sanatçının, her iki isimle de imzalamış olduğu farklı çalışmaları vardır. Geçmişten günümüze edebiyata ilgi duyan, ülkemizdeki az sayıdaki gravürcüden biri olan Komet, sanatın çeşitli alanlarında pek çok eser yaratmıştır.

Komet, 1960-1967 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümünde okumuş, Halil Dikmen, Zeki Faik İzer ve Bedri Rahmi Eyyüboğlu gibi ustaların atölyelerinde çalışarak kendini geliştirmiştir.

komet 2

1960’lı yıllarda o dönem ki toplumsal olayların da etkisiyle toplumsal meseleleri sıklıkla ele almış, karmaşık figürleri ve kalabalık insan topluluklarını tuvaline yansıtmıştır. Resimlerinde siyahı baskın olarak kullanması değindiği konuların karamsarlığı ile açıklanabilir.

Avrupa Macerası

1971 yılında devlet bursuyla Paris’e gitmiş ve burada Vincent Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde okumuştur. Bu dönemde hem Paris’te hem de İstanbul’da çalışmaya devam etmiştir. Paris’te kaldığı süre boyunca, Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompeii’nin resimlerini incelemiş bunlar hakkında araştırmalar yapmıştır. İleri ki dönemde yaptığı eserlerinde bunların etkisi görülmektedir.

Ressam Muhsin Kut kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz. 

Komet 1

Eserleri ve Sergileri

Komet ilk sergisini 1974 yılında Fransa’nın Rouen kentinde açmış ve o zamandan itibaren düzenli olarak Salon de Mai (Mayıs Salonu) sergilerine katılmıştır. Ülkemizdeki ilk kişisel sergisini 1977’de İstanbul Maçka’da açmış ve 1982’de Viyana’da açtığı sergiyle başarı merdivenlerini hızla tırmanmıştır. Bu sergiyi bir ila iki yıl arayla diğer yurt içi ve yurt dışı sergiler izlemiştir. Paris, Berlin, Amsterdam gibi bir çok Avrupa şehrinde sergiler açmıştır.

Komet, 1973-1981 yılları arasında Romantizm, Dışavurumculuk ve Postmodernizm akımlarında bir çok eser yaratmış, kendine özgü bağımsız anlatım şekli ise 1981 yılından itibaren gelişmeye başlamıştır.

Fantazi ve gerçeklik, Komet’in resimlerinde birbiriyle bütünleşmiş iki önemli unsurdur. Çoğunlukla dışavurumcu bir anlayışın hakim olduğu eserleriyle tanınmaktadır. Ölüm ve acı en çok ele aldığı konulardır. Bu yolla insanoğlunun çektiği, yaşadığı dramları yansıtır. Daha çok soyut alanlarda çalışır ve deforme olmuş şekilleri açık alanlara yerleştirir. Doğa üstü ışığı kullanarak, izleyici için gerçek üstü bir izlenim yaratır.

Geçmiş yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan Komet şiirleri, 2007 yılında “Olası Olabilir” adlı isimli kitapta toplanarak basılmıştır.

Komet, yurt içi ve yurt dışında 60’dan fazla sergi açmış, birçok uluslararası karma sergi ve fuara katılmıştır. Eserleri kişisel koleksiyonların yanı sıra Lozan Kanton Müzesi, Viyana Modern Sanat Müzesi, Kopenhag Grafik Sanat Müzesi, Paris Modern Sanat Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde de sergilenmektedir.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*