Mustafa Ata Kimdir - SANATKAR.NET Sanatkar.Net - Sanat ve Sanatçının Dostu
mustafa ata

Mustafa Ata Kimdir

Ülkemizin önde gelen ressamlarından olan Mustafa Ata’yı sizlere kısaca tanıtmak istiyoruz. Bu makalemizde Mustafa Ata kimdir, Mustafa Ata’nın eserleri nelerdir, Mustafa Ata’nın açmış olduğu sergiler nelerdir, Mustafa Ata nerelerde eğitim görmüştür gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Mustafa ATA

Türkiye’nin en önemli resim sanatçılarından olan Ata, sanat hayatının ilk zamanlarından itibaren resimde figürü ön plana çıkarmıştır. Sanat hayatının başlangıcında genellikle durağan olan kullandığı figürler zamanla rengin de sanatına dahil olmasıyla daha coşkulu ve daha eylemsel figürler durumuna gelmiştir. Soyutlaşmış olan figürlere renkleri ekledikçe Mustafa Ata’nın şuan ki üslubu ortaya çıkmaya başlamıştır.

Eğitimi

Mustafa Ata 1945 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra liseye devam etmiş, resme olan merakı sebebiyle lise yıllarında Temel Zühtü Ellezoğlu’ndan resim dersleri almıştır. 1967 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girmiş ve Adnan Çoker atölyesinde çalışarak kendini geliştirmiştir. Daha sonra akademide o dönemin önemli isimlerinden olan Cevat Dereli, Sabri Berkel, Şefik Bursalı, Kemal Bilensoy ve Kenan Yontuç’tan dersler almıştır.

Akademiye devam ederken 1969’da Ahmet Andiçen Sanat Ödülleri Yarışmasına katılmış ikinci olduğu bu yarışma ile ilk ödülünü kazanmıştır. 1971’de akademiden mezun olmuştur.

Daha önce öğrenci olarak çalıştığı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Adnan Çoker Atölyesi’nde 1972’den itibaren asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Burada Salih Urallı ile beraber “Resim Teknolojisi” dersini vermiştir.

Avrupa Macerası

1971 yılından itibaren yaklaşık yirmi sene süresince Almanya’nın farklı şehirlerinde ve Avrupa Sanat Merkezlerinde incelemeler yapmış, gerek kendi dönemi gerekse geçmiş dönemlerde yaşanmış olan bir çok toplumsal olaylarla yakından ilgilenerek bunlarla ilgili bir çok esere imza atmış, Amerika, Almanya, Mısır’da karma sergilere katılmıştır.

Mustafa Ata resmi

Ödülleri

1976’da Yarımca Kültür ve Sanat Şenliği Üçüncülük Ödülü’nü kazanmıştır. 1978’de “Sentetik Plastik Malzemeler Biçimlendirme Yöntemleri, Sanatta Kullanımı” isimli kitabını yayımlayan sanatçı bu eseriyle sanatta yeterlilik kazanmıştır. 1979 yılında İstanbul Sanat Bayramı Yeni Eğilimler Sergisi ödülü ile Görsel Sanatçılar Derneği Başarı Ödülüne, 1980’de 14. DYO Resim Sergisi’nde Başarı Ödülüne, 1983’te Bugünkü Sanatçıları 4. İstanbul Sergisi Başarı Ödülüne, 1986 yılında DYO Resim Yarışması ve TPAO Atatürk 5. Resim Yarışmasında Mansiyon Ödülüne, yine aynı yıl Bugünkü Sanatçıları 7. İstanbul Sergisi Başarı Ödülüne, 1987’de 6. İstanbul Sanat Bayramı Yeni Eğilimler Sergisi Başarı Ödülüne, 1996 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülüne, 2008’de Trabzon Uluslararası Kültür ve Sanat Şenliği Plastik Sanatlar Ödülüne, 2013 yılında Tüyap Sanat Fuarı Onur Ödülüne layık görülmüştür.

Ressam Muhsin Kut kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz. 

Eserleri

Mustafa Ata bugüne kadar gerek yurtiçi gerekse yurtdışında onlarca karma sergi ve bienale katılmıştır. Ülkemizde 36 kişisel sergi açmış, bir çok gurup sergisine de katılmıştır. Sanatçının eserleri başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerdeki bir çok resmi kuruluşta bulunmakta ayrıca Resim ve Heykel Müzeleri sergilenmekte; Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere ve Avusturya gibi ülkelerde özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Sanatçı sanat çalışmalarına halen İstanbul Şile’de bulunan atölyesinde devam etmektedir.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*