Sanat Terimleri - Boya, Terebentin Yanığı, Leke Nedir - SANATKAR.NET Sanatkar.Net

Sanat Terimleri – Boya, Terebentin Yanığı, Leke Nedir

Boya nedir

Bir tüp boya aldığınızda tüpün içindeki şey aslında bağlayıcı madde içinde yer alan bir pigmenttir. Boyaya renk veren maddeye pigment denir. Çok ince olacak biçimde ufalanmış ya da öğütülmüş minerallerden, doğal ürünlerden elde edilir. Bağlayıcı madde ise bir nevi tutkal görevi görerek bu ufacık pigment parçalarını birbirine yapıştırır, yani bağlar. Mesela yağlı boyanın bağlayıcı maddesi vezir yağıdır. Vezir yağı keten tohumundan elde edilir. Kısacası boya renk pigmentleri ve bu pigment parçacıklarını bir araya getiren bağlayan bir bağlayıcı maddenin birleşiminden oluşur.

Aşağıdaki resimde karıştırarak pigmentin yağın içinde iyice çözülme işlemi görülmekte. Böylece boyanın kıvamı tutacak ve renk iyice oturacak. Tabii ki her tüp içindeki boya bu resimde gösterilen şekilde yani manuel olarak karıştırılmıyor.

Bağlayıcı ve pigment karışımları büyük miktarlarda kocaman makineler tarafından karıştırılıyor ve diğer işlemlerden geçiriliyor. Boyanın içine eklenen yağ miktarı arttıkça boya daha saydam hale gelir. Aşağıda gördüğünüz yağ belirli belirsiz açık sarı bir renge sahip.

Bu yağdan ekledikce renk parçacıklarının yani pigmentleri arasındaki uzaklığı artırmış olursunuz ve bu sayede cama sürdüğümüz saydam ulaşan boyanın arkasını da görebiliriz.

Terebentin yanığı nedir

Terebentin yanığı terebentinin ya da benzer bir incelticinin bir bez yardımıyla kanvasa uygulanmasına denir. Tuvalin yüzeyine sürterek oradaki boyanın tekrar dağılması sağlanır.

terebentin yanığı uygulanması

Terebentin yanığı nedir

Leke nedir

Boya alınıp bolca miktarda tiner veya terebentin gibi çözücüler ile inceltildiğinde leke denilen durum oluşur. Bu boya çok çok sulu olur. Hafifler ve sulanır. Renk solar, canlılığını kaybeder ve çok sulanmış olduğundan leke tuvalin içine kadar geçer. Mark Rothko işlerinde leke üstüne leke uygulamıştır. Leke örnekleri için Rothko’nun eserleri incelenebilir.

Mark Rothko

NOT: Terebentin kimyasal madde içerdiği için kullanma esnasında sağlığımız açısından dikkatli olmak gerekir.

 

Tek Nokta Perspektifi Nedir Nasıl Yapılır konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*