Sanat Terimleri - Kıvam Nedir - SANATKAR.NET Sanatın ve Sanatkarın Buluşma Noktası
Kıvam nedir

Sanat Terimleri – Kıvam Nedir

Kıvam Nedir

Sanat terimlerinden kıvam nedir, bunun üzerine kısa bir anlatım yapalım. Akışkanlık sıvıların kıvamı ile ilgilidir. Koyu kıvamlı sıvıların akışkanlığı azdır. Resim yaparken farklı akışkanlık da boyalar kullanılır. Koyu kıvamlı boyalar az akışkan olurlar ve tüpten formlarını kaybetmeden çıkarlar. Aynı diş macunu gibi. Bu kıvamda bir boyanın akışkanlığını artırmak yani boyayı inceltmek için boyaya keten tohumu yağı ya da diğer bir ismiyle bezirci eklenir. Tabii solvent gibi çözücü bir madde eklemek de yağlı boya inceltmenin başka bir yoludur.

Tek Nokta Perspektifi Nedir Nasıl Yapılır konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Örneğin şu an alttaki resimde terebentin eklenen bir boya görülmekte. Eğer terebentin ile inceltme yapılmak istenmiyorsa anabel boya ya da emaye boya olarak da bilinen daha ince kıvamlı boyalar tercih edilebilir.

Terebentin Ekleme

Bu tür boya çeşitleri zaten teneke kutusu açıldığı zaman bile oldukça akışkan bir forma sahiptir. Akışkan bir boyayla resim yapmak genellikle çok daha kolaydır. Terebentin kimyasal madde içerdiği için kullanma esnasında sağlığımız açısından dikkatli olmak gerekir.

 

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*