Selma Gürbüz Kimdir - SANATKAR.NET Sanatkar.Net - Sanat ve Sanatçının Dostu
selma-gurbuz

Selma Gürbüz Kimdir

SELMA GÜRBÜZ KİMDİR

Bu yazımızda ülkemizin modern ressam ve heykeltraşları arasında önde gelen isimlerden biri olan Selma Gürbüz  kimdir konusunu işleyecek; Selma Gürbüz’ün hayat hikayesi, Selma Gürbüz’ün eserleri bu gibi konulara değineceğiz.

 

1960 yılında doğan Selma Gürbüz, sanat yaşamı boyunca resimden heykele, gravürden ve dokuma sanatlarına kadar bir çok alanda sayısız eser vermiştir.

Selma Gürbüz

Selma Gürbüz, mistisizm (Akıl ve mantık ile anlaşılamayan açıklanamayan doğa üstü durumların sezgilerle aranması ve bulunması) ve batı kültürünü harmanlamış ve eserlerinde bunlara değinmiş bir sanatçıdır. Rüyaları, falı, büyüyü ve çeşitli mitleri çağımızın diliyle tekrar yorumlayıp bunları bize eski anlamları ile birlikte  melezlenmiş bir halde sunuyor. Hayatını batıda devam ettiren Selma Gürbüz, doğuya, mitlere, cinler ve perilere, şeytanlara ve efsunlara, büyülere ve masal dünyasında gizemli olan ne varsa tümünü kendine özgü yorumlarıyla okuyucuları ve takipcilerine aktarıyor.

Eğitimi

Sanat eğitimine 1980’de İngiltere’de Exeter College of Art Design’da başlamış Selma Gürbüz. Daha sonra 1982 senesinde Türkiye’ye dönmüş ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde eğitimine devam etmiş. 1984 senesinde ise buradan mezun olmuş.

İlk Sergisi

1986’da ilk sergisini İstanbul’da açmış sanatçı. Daha sonra yurdun çeşitli yerlerinde ve yurt dışında kişisel sergilerine devam etmiş. Bazen karma sergilere de katılmış. Yurt dışında Londra, Paris, Barselona, Buenos Aires gibi büyük kentlerde eserleri sergilenmiş. İstanbul ve Prag Bienali ile Kore’de düzenlenen Kwanju Bienali’ne davetler almış.

Tiyatro ve film sahneleri için sahne tasarımları da yapmış olan Selma Gürbüz bir çok filmin sanat yönetmenliğini de üstlenmiş. Yurt dışında da benzer işlere imza atan sanatçı 1996 senesinde Paris’teki Georges Pompidou Sanat Merkezi’nde sergilenen bir tiyatro oyununa futurist perde tasarımı, “Akrebin Yolculuğu” isimli sinema filminde ise sanat yönetmenliği yapmış.

Ressam Muhsin Kut kimdir merak ediyorsanız buradan biografisini okuyabilirsiniz. 

2003’de Elemterefiş Anadolu’da Büyü ve İnanışlar Sergisi için yaptığı “Gözlü Kadın” eseri, Ferit Edgü’nün  yazmış olduğu “Görsel Yolculuklar” isimli kitabı ile, Nurdan Gürbilek’in “Mağdurun Kitabı” isimli kitaplarının kapaklarında kullanılmış.

2004 senesinde yine aynı sanat merkezinde sahneye konan “Edebi Kahveler”-“Cafés Littéraires” isimli oyununun sahne tasarımında görev almış.

2002 senesinde “Karşılaşma” isimli filmin sanat yönetmenliğini ve 2005 senesinde ise Japonya’daki Portside Galeri’de sahneye konan “Daha Fazla Rüzgar” isimli oyun için tasarımlar yapmış.

2013 senesinde Ferit Edgü tarafından “Selma Gürbüz İçin 3 Yazı” isimli bir rehber kitap çıkarmış.

Selma Gürbüz, Artprice’ın 2016’da hazırlamış olduğu “Dünyada en çok satılan ilk 500 çağdaş sanatçı” listesine 425. sıradan girmiş. Selma Gürbüz’ün yapmış olduğu eserler Londra’daki The British Museum, Paris’teki Galerie Maeght, Santral İstanbul Kültür Merkezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Resim ve Heykel Müzeleri gibi sanat koleksiyonlarında yer almaktadır. Selma Gürbüz kimdir

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*