Yirminci Yüzyıl Sanatı - Sanat Tarihi - SANATKAR.NET
20. Yüzyıl Sanatı, yirminci yuzyıl sanatı

Yirminci Yüzyıl Sanatı

Bu yazımızda Yirminci Yüzyıl Sanatı ‘ndan bahsedeceğiz. Kimlerden mi? Matisse’den Picasso’ya, Dali’den Magritte’e, Kandinsky’den Pollock’a, Warhol’dan O’Keeffe’ye…

Sanat tarihinde başka yolculuklara çıkmaya ne dersiniz. Eğer sanat tarihine ilginiz var ise;

Çağdaş Sanat

Rönesans Sanatı

Orta Çağ ve Bizans Sanatı

Yakın Doğu ve Antik Mısır Sanatı

Antik Yunan ve Roma Sanatı

Barok, Rokoko ve Neo Klasik Dönemi

ile ilgili yazılarımız da ilginizi çekebilir.

 

Yirminci Yüzyıl Sanatı

Henri Matisse

20. yüzyılın başında bir Fransız terimi olan ve vahşi hayvanlar anlamına gelen isim fovizm Henri Matisse öncülüğünde gelişti. Renkleri bir nevi gerçekliğe baş kaldırmak amacıyla kullandı Matisse. Yeni sanattaki yaklaşımlara uyan bir terim ise avangart idi. Avangart Fransızca’da askeri bir terimdir ve öncü birlik sözcüğünden gelir. Avangart olmak o zamanlarda çok havalıydı.

Pablo Picasso

İspanyol bir sanat profesörünün oğlu olan Pablo Picasso sanat dahisi idi. 14 yaşında çizdiği otoportresinden de anlaşılacağı gibi akademik bir eğitim almıştı. 1907’de Picasso, Avignonlu Kadınlar’ı çizmeye başladı. Bu ezberbozan resim, geleneksel sanattaki doğrusal perspektifi ve yuvarlak hatları değiştirdi. Yerine parçalanmış düzende iki boyutlu, kasıtlı çizilmiş düz yüzeyi koydu. Picasso bununla kübizm denilen yeni bir deneysel hareket başlattı.

Salvador Dali

Sürrealistler için keşfedilecek başka bir yer daha vardı. Hayaller diyarı. Gösterişli, egzantrik ve kendini tanıtma ustası Salvador Dali 1931’de Belleğin Azmi isimli eserini yapmıştı. Bazı eleştirmenler bunu izafiyetin yeni teorisinin görsel anlatımı olarak yorumlamıştı. Ama Salvador Dali’ye ölüm döşeğinde eriyen cep saatleri imajının Einstein’ın teorisiyle bir ilgisi olup olunmadığı sorulduğunda Dali şöyle yanıt verdi. Hayır benim güneşin altında eriyen kamamber peynire algıma dayanarak çizdiğim bir şeydi.

Rene Magritte

Belçikalı sanatçı Rene Magritte, sürrealist hayallerini, günlük objeleri olağandışı kombinasyonlar ile karıştırarak ve genel mantığı çarpıtarak yarattı. Bazı eleştirmenler onun sanatının hiçbir cevabı barındırmaması, sadece gizem taşımasından şikayet ettiler.

Vasily Kandinsky

Vasily Kandinsky çocukken çello ve piyano çalmayı öğrendi. Alman Express Siyonizmi ya da dışavurumculuk denilen bir sanat akımında lider olan Kandinsky hayatı boyunca müzikten derin bir şekilde etkilenmişti. Kandinsky müzik notalarını renk olarak ya da tam tersi renkleri müzik notaları olarak görebildiğini iddia ediyordu. Temsili sanatı soyut kompozisyonlar için tamamen geride bıraktı. Görsel ahenk yaratmak ve müzik gibi ruh halini ifade etmek için renkleri nota olarak kullandı. Rusya’da doğmasına rağmen yaşamının çoğunu Almanya’da geçirdi. Ta ki 1933 yılında Naziler iktidara gelene dek. Sonra Paris’e kaçtı.

Jackson Pollock

Soyut dışavurumculuk Amerika’da İkinci Dünya Savaşı kaosunun arasından ortaya çıkmıştı. Belirgin bir tarzdan çok filozofik olan Jackson Pollock baş temsilcisiydi. Büyük bir kanvasa boya damlatarak yeni bir teknik geliştirmişti. Pollock kanvasın etrafında dans ederek caz müzisyeni gibi boyayı pul pul sıçratıyordu. Nasıl hareket ediyorsa öyle doğaçlama resim yapıyordu. Soyut dışavurumculuk uluslararası önem kazanan ilk Amerikan sanat takımıydı. Pop art soyut dışavurumculuk mantığına karşı inen bir darbeydi.

Andy Warhol

Andy Warhol, grafik sanatı eğitimi aldı ve güzel sanatlar dünyasıyla önemli popüler kültür resimleri arasındaki ön yargılı boşlukta bir köprü olabilmeyi başardı. Alt ve üst sanat seviyelerini harmanladı.

Georgia O’Keeffe

Georgia O’Keeffe New York’ta yaşadı ama uzak diyar dediği New Mexico’yu çok severdi. Eşi ünlü fotoğrafçı Alfred Stieglitz öldüğünde kendisine ilham kaynağı olan yere taşındı. Büyüteç altındaymış gibi olan büyük ayçiçeği resimlerini açıklarken şöyle demiş. Benim gördüğüme bakmanız için zaman yaratmanız sağladım.

Maria Martinez

Pueblo yerlisi olan Maria Martinez Santa Fe’de doğdu. Kabilesinin neolitik atalarına ait antik çömlek parçalarından ilham aldı. Siyah üzerine siyahla boyanmış eserleri yeniden oluşturabilmek için uğraştı. Deneme yanılma ile bunu yapmaya çalışması oldukça uzun bir zaman aldı. Sonunda süreci başarıyla bitirdi ve geçmişi günümüze getirdi. Çömleğin modern dünyada sanat olarak yeniden tanınmasına yardım etti.

Büyük Tuz Gölü üzerinde yapılan simit sığının sarmal dalgakıranı yeryüzü heykel sanatı veya arazi sanatı denilen 20. Yüzyıl Sanatı ‘nın başka bir çeşit sanat örneği. Stüdyoda yapılıp dışarıya konulan heykellerin aksine arazi sanatı doğadan toprak, kaya, odun, dal ve su gibi şeyler alınarak yapıldı. Manzaranın devamı olarak doğada kalmaya devam eder. Genellikle modern sanat olarak tabir edilen yirminci yüzyıl sanatı hepsinin ötesinde deneyseldi.

Yıllar geçtikçe sanat daha az grup akımı odaklı ve yeni yaratıcı anlatı yolları için daha çok kişisel arayışa yönelik olmaya başladı.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*